Květen 2017

Co vám zachrání vztah

17. května 2017 v 10:52 PARTNERSKÉ VZTAHY, INTIMNO

CO VÁM ZACHRÁNÍ VZTAH
12 věcí, které vám zachrání vztah

Pokud má být dlouhodobý vztah šťastný, je třeba na něm každodenně pracovat. Ale kde na to vzít v dnešní době čas a energii? Přinášíme vám proto tipy, jak můžete dát partnerovi třeba i během pouhých 30 sekund najevo, že vám na něm stále záleží.


1. Začněte den dotekem

Lidé potřebují fyzický kontakt, je to dokonce jedna z našich základních potřeb. A je vcelku jedno, zda je to polibek, přátelské poplácání po zádech, objetí nebo pohlazení po vlasech.

Tento přátelský dotek by měl trvat alespoň 30 vteřin. Odborníci tvrdí, že jakýkoli polibek, trvající více než 5 sekund, má na vztah doslova životodárný vliv.

2. Buďte zvědavá

Vyhněte se nudnému a stereotypnímu dotazu: Jak jsi se dnes měl? nebo Tak jak to šlo? Ptejte se chytře a konkrétně.
Klaďte otázky, které nevyvolávají automatickou a neurčitou odpověď, ale nutí k zamyšlení a vedou k plnohodnotnému rozhovoru.

Tím, že budete demonstrovat skutečný zájem o to, co váš partner dělá a prožívá, dokážete, že vám na něm opravdu záleží. Ostatně nezapomínejte, že smyslem dlouhodobého vztahu je právě společné sdílení života.
3. Vzájemně se podporujte

Rozebírejte s partnerem stresující situace vašeho života. Nejde o to stále si stěžovat nebo stesky poslouchat, ale zvýšit vzájemnou důvěru a jeden druhého podpořit.

Nestavte se na stranu partnerova oponenta, i když tušíte, že tentokrát měl pravdu - například sama dobře víte, že váš partner chodí vždycky pozdě.

Tím, že se ke kritice partnera nepřidáte, nestanete se jeho nepřítelem, ale parťákem. Zvýšíte tak šanci, že se vám bude i v budoucnosti se svými problémy svěřovat. Posílíte vzájemnou důvěru a partner nebude mít zábrany před vámi projevovat emoce.


4. Projevujte vděčnost

V dlouhodobém vztahu je velice jednoduché v kterémkoli okamžiku sestavit celý seznam toho, čím vás v poslední době partner rozčílil. Je ale vysoce pravděpodobné, že vám alespoň jedinou věcí v těchto dnech život také zpříjemnil.

Zaměřte se tedy na tuto konkrétní věc a to ostatní, pokud nejde o život, nechte plavat. Pochvalte ho a dejte mu vědět, jak moc to oceňujete. Pokud partnerovi projevíte vděčnost, můžete očekávat, že i on bude vidět a oceňovat ty lepší stránky vaší osobnosti.
5. Spěte nazí

Někdy je opravdu příjemné usínat ve flanelové košili, ale nedělejte to vždy. Výzkumy ukazují, že dvojice, které spí nahé, deklarují větší spokojenost v sexuálním životě než ty, které spí oblečené.

Zdá se, že odstranění vnějších bariér, a to třeba i v podobě pyžama, v sobě skrývá tajemství, jak přirozeně podpořit erotické napětí.


6. Oživte staré vzpomínky

Když se dva lidé v páru cítí odcizeni, je dobré vzpomenout si na to, co je kdysi svedlo dohromady. Tu a tam společně zavzpomínejte na dobu, kdy jste spolu chodili, anebo na nejláskyplnější období vašeho vztahu.

Připomeňte si dřívější zábavný příběh, romantickou situaci, komický okamžik, dojemný moment nebo si společně projděte staré fotografie.

Nebojte se být sentimentální. Citová vroucnost vztah upevňuje a brání jeho ochlazení.7. Vytvářejte nové vzpomínky

Nuda a předvídatelná rutina zahubí každý vztah. Nedostatek intenzity se může změnit v nedostatek intimity, což už signalizuje problém. Předejít tomu můžete tím, že budete zkoušet nová dobrodružství a vytvářet nové rituály.

Ne všechno se musí podařit, ale za pokus to stojí. Než půjdete do postele, pusťte si třeba oblíbenou muziku, naplánujte si večeři nebo nějaké nevšední rande.


8. Projevujte respekt

Je sice pravděpodobné, že svého partnera znáte víc než kdokoli jiný, ale nemusíte to zdůrazňovat za všech okolností. Neomalená věta typu: Ale já moc dobře vím, co chceš říct! může být doslova fatální a zraňující chybou.

Místo toho si pozorně vyslechněte partnerův názor, a pokud ho chcete opravdu potěšit, ptejte se ho na detaily, rozvíjejte "jeho" téma.

Partner si to zaslouží. Není to stroj na vydělávání peněz ani náhodný spolubydlící. Je to člověk, s nímž chcete strávit zbytek života. Projevujte mu tedy respekt.9. Smějte se spolu

Podle studie známého amerického psychologa Johna Gottmana, který se věnuje partnerskému soužití, je společné sdílení humoru jednou z nejefektivnějších cest, jak posílit vztah. Platí to zejména v napjatých situacích.

Humor může snížit nervozitu a vyvolat dobrou náladu i v krizových momentech. Myslete na to, co vašeho partnera rozesměje, a prožívejte to s ním. Nikdy se nezapomeňte smát jeho vtipům. Je to slušnost!10. Buďte něžná

Všimněte si, že lidé, kteří mají dlouhodobé, harmonické a úspěšné vztahy, zacházejí s ostatními s něhou. Zahrnují je pozitivními myšlenkami, láskyplnými slovy a milými činy.

Myslete na úsměv vašeho partnera, když mu píšete vzkaz, který přilepíte na palubní desku jeho auta, anebo když mu posíláte vtipnou SMS.
11. Nebojte se flirtovat

Čas od času si oblékněte něco speciálního, co byste si na sebe vzala třeba na první rande nebo během líbánek. Dvojice, které vědomě budují svůj vztah, nepodceňují fyzický kontakt a pěstují oboustranně vyhovující sexuální život.

Je také dokázané, že dvojice, které o sexu mluví, deklarují bohatší a pestřejší sexuální život než ti, kteří o "těchto věcech" mlčí.


12. Vypněte elektroniku

Žijeme ve světě plném elektroniky, do našeho soukromí v nebývalé míře zasahují nejrůznější notebooky, mobily, e-maily i Facebook.

K životu to všechno samozřejmě potřebujeme, ale často si neuvědomujeme, jak moc nás to okrádá o energii, o čas, o klid a jak citelně to může narušit naše intimní vztahy.
A proto: Vypněte přístroje a pokračujte bodem 11!

Zdroj:
Článek připravil časopis Moje psychologie.
http://api.traq.li/story/viewall3/-1/40739337:57909363,58430674,58330624,58291808,58263747,58195412?sig=2b43ed54f6a4b8f1f9c41e96f6a694cf75a5cb5c258476d90708c03473d1125dČlánek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:

Děkuji za pochopení.
Sex v těhotenství

17. května 2017 v 9:49 PARTNERSKÉ VZTAHY, INTIMNO

SEX V TĚHOTENSTVÍ
7 věcí, které se stávají při sexu v těhotenství

V době, kdy čekáte dítě, se při milování můžete dočkat spousty překvapení, o kterých vám předtím nikdo nevyprávěl. Několik žen nám k tomu řeklo své. Každopádně, jedno je jisté: pokud nemáte zdravotní komplikace, sexu v těhotenství nic nebrání.

Kýchavá vagina

"Nikdy předtím jsem podobnou věc nezažila, ale moje vagina začala kýchat. Přišlo to vždycky, když jsem dosáhla orgasmu. Byl to strašně zvláštní zvuk a pocit, ale také to mělo další doprovodný jev. Při kýchnutí vypudila má vagina sliz, který přistál na mém partnerovi."

Penis není nebezpečný

"Muži začnou absolutně šílet při pomyšlení, že by jejich penis mohl nějakým způsobem dosáhnout až k hlavičce miminka a dotknout se jí. Bojí se, že mu ublíží. Příroda je snad dost chytrá, aby nás k těhotenství dokonale uzpůsobila. Plod je v bezpečí i při nejhlubších průnicích, ale manžel mi to prostě nevěřil."

Na některé polohy zapomeňte

"S obřím bříškem je těžké si nějak vymýšlet. S manželem se nám ale zastesklo po intimitě misionářské polohy a rozhodli jsme se, že ji zkusíme. Manžel se zaseknul na vršku mého bříška jako velryba vyplavená na pláž. Raději jsme to vzdali."

Tak trochu jiný orgasmus
"Orgasmy v pokročilejším stavu těhotenství nemusí končit jen příjemným pocitem valícím se vaším krevním tokem po celém těle. Mně například vyvolal Braxton- -Hicksovy kontrakce, které byly tak silné, že jsem skončila v nemocnici. Vypadalo to totiž, že začínám předčasně rodit."

Pozor na močový měchýř

"Funkce močového měchýře a jeho svěrače se během těhotenství občas vymknou kontrole. Já například jsem se svému muži počurala do obličeje, když mě orálně uspokojoval. Po dosažení orgasmu jsem zkrátka absolutně ztratila kontrolu a bylo to."

Více masturbace

"V druhém trimestru jsem byla - jak bych to řekla slušně - na sex natěšená jako koza. Musela jsem mít sex každý den a občas i víckrát. Pokud se mi ho nedostávalo, tak jsem si musela pomoci sama. Ona ta moje náruživost totiž občas už vyčerpávala i mého přítele."

Živé sny

"Kéž by se mi vrátily zpátky sny, které se mi zdály, když jsem byla těhotná! To byla paráda, byly neuvěřitelně živé a já jsem běžně mívala orgasmus ve snu, který mě probouzel, a to bylo opravdu nádherné probuzení!"

Zdroj:
Článek připravila redakce Blesk pro ženy.
http://api.traq.li/story/viewall3/-1/40739337:57909363,58430674,58330624,58291808,58263747,58195412?sig=2b43ed54f6a4b8f1f9c41e96f6a694cf75a5cb5c258476d90708c03473d1125d


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
Děkuji za pochopení.

Neplodná ze stresu?

17. května 2017 v 9:27 PARTNERSKÉ VZTAHY, INTIMNO

NEPOLODNÁ ZE STRESU?

Neplodná ze stresu? Pozor, je to jinak!

O stresu dnes mluvíme ve spojitosti s každou nemocí. Má vliv i na neplodnost? Když máte trable s otěhotněním, jedna z rad, které k vám doléhají ze všech stran, se stále dokola opakuje: "Hlavně buď v klidu, je to v hlavě. Relaxuj, harmonizuj, laď se sama na sebe. Vnímej své tělo, svou mysl. Opusť všechno, co tě stresuje." Ti, kteří vám to našeptávají, tak činí nepochybně proto, že vám chtějí předat cennou radu. Myslí to dobře. A také možná chtějí dát najevo, jak se orientují v lékařských poznatcích, protože stres a neplodnost jsou dvě velká témata téhle doby.

Důvody z dávnověku

A nejen téhle: Podle všeho dával do souvislostí stres a neschopnost počít už Hippokrates v pátém století před Kristem! Respektive naznačoval, že fyzické následky dlouhodobého stresu mohou vést ke sterilitě. Tedy, zřejmě nepoužil slovo stres, že! Nicméně viděl souvislosti mezi tím, jak se žena cítí, jak na to reaguje její tělo a jak se pak odvíjí její (ne)plodnost.

Na konci 19. století pak zase jistý doktor Edward H. Clarke z Harvardu začal rozvíjet teorie, že ženám ve spojitosti s plodností neprospívá to, jak jim přibývá příležitostí k práci nebo ke studiu. Byl si jistý, že pokud žena zvlášť tvrdě pracuje nebo se vzdělává, nemá tělo na reprodukci už dost energie. Rozumějte - bílá žena.

O ostatních se tehdy moc nemluvilo, o těch se jen vědělo, že jsou odolné, a tudíž plodné, i když musejí dřít jako kůň.

V loňském roce pak Robin E. Jensen, americká profesorka z Utahu, vydala knihu Infertility: Tracing the History of a Transformative Term, v níž se mimo jiné také zabývá tím, nakolik se proměňují důvody vedoucí k ženské neplodnosti. A když mluví o důvodech vydedukovaných doktorem Clarkem, říká, že jsou - no, přitažené za vlasy. S tím přetěžováním se, stresem a neplodností je to totiž trochu jinak.

Subjektivní zabarvení stresu

Kdyby to byla pravda, museli bychom například v dobách války, umírání a strachu o život zažít období prakticky totální neplodnosti. A ono je to ve válkách úplně naopak.

"Během druhé světové války porodnost neklesla, ale naopak vzrostla, a to téměř takřka o jedno dítě na ženu," říká k tomu MUDr. Helena Máslová, psychosomatická lékařka léčící neplodnost, s tím, že stres má kromě toho nesmírně subjektivní zabarvení.

To potvrzuje i lékařka, která upozorňuje na to, že co stresuje jednoho, resp. jednu, nechává druhého, resp. druhou úplně v klidu. Nicméně v dobách velkého obecného ohrožení či krize podle ní obecně funguje princip semknutí se, tmelení, sbližování.

Rodiny si víc pomáhají, partneři jsou si blíž a vztahy jsou intimnější. Tedy - rodí se více dětí. Rodily se i v koncentračních táborech. Dokonce i mizerná kvalita stravování a lehká podvýživa nezabrzdí schopnost porodit dítě.

"Dnešní ženy nejsou neplodné ze stresu na obecné úrovni, např. z migrační krize. Pokud je dnes něco stresuje, pak spíše obavy, že se jim možná nepodaří naplnit základní ženskou ambici - bezpečný domov pro svoji rodinu, že nenajdou vhodného muže nebo v sobě nenajdou dostatek slepé důvěry vložit svůj osud do jeho rukou. Stresují je nejrůznější spekulace, jak to vymyslet, aby se neocitly v nájemním panelákovém bytě jako rozvedené samoživitelky nebo aby nežily v mrtvém vyhaslém vztahu jako jejich matky," doplňuje lékařka.

Nepřejícné úzkosti

Vedle stresu je tu ještě ale jedna, mnohem zásadnější kategorie - tzv. bazální úzkost. To jsou všechny obavy, úzkosti, které nás svírají denně. S nimi vstáváme, s nimi uléháme, rotují nám hlavou, ovládají tělo. A probouzejí se zvlášť v situaci, kterou neumíme nebo ani nemůžeme umět řešit.

"My všichni denně v takových situacích žijeme. A když se rozhodneme, že řešení přece jen zkusíme a vybereme nějaké radikální, pak jen nahradíme jednu úzkost druhou. To jsou všechny ty případy, kdy ženy vyslechnou rady, že mají opustit náročnou práci, myslet na sebe, odpočívat. Udělají to, odejdou a pak sedí doma a mají nový stres: z toho, jak vybudují finanční rezervy, jestli se muž sám dokáže postarat, trápí je, že jsou závislé a nesvobodné, necítí se dobře, protože finanční závislostí ztratily svůj manévrovací prostor…" podotýká MUDr. Helena Máslová.

A já to úplně přesně vidím - být doma, abych se nestresovala, by vedlo k tomu nejparadoxnějšímu stresu: stresu z možného stresu!

Celé to umělé navozování pohody, řízené relaxace, povinný odpočinek, hlídání se, abych někde nešlápla přes čáru, nepřetáhla se tím nebo oním. Umím si představit, že stát se tohle mně, zničila bych sama sobě jakoukoli možnost na to, cítit se dobře a otěhotnět, protože by mi nebylo vlastní cílené odpočívání. Nemluvě o tom: kdo si dneska může dovolit se vůbec nestresovat? A je to vůbec normální nebo reálné, nemít vůbec žádný stres, když je to evoluční nástroj, naše součást?

Výmysl moderní doby

Skoro jako bychom se v určitém smyslu vrátili do 19. století a k teoriím doktora Clarka - pamatujete si je ze začátku článku? Stresem operujeme opravdu u kdečeho, ale zvlášť u neplodnosti zapomínáme, jak komplexní je to problém. A také na to, že se o ní mluví hlavně ve spojitosti se ženami. I o tom stresu.

Kolikrát jste slyšeli rozebírat, jak na mužskou plodnost má vliv stresující práce? Jistě, mluví se o snížené hybnosti spermií, ale že by to chlapi měli jen z toho, že mají náročnou práci?

"V tomto případě snižující se mužská potence souvisí spíše s jejich celkovým metabolismem a endokrinním vyladěním. Zrádný je koktejl namíchaný z pasivní agresivity na pracovišti, kofeinového dopingu a večerního relaxačního alkoholu. Přetížení nadledvinek a nadprodukce kortizolu spotřebovává draslík, selen, zinek a vázne tzv. spermatogeneze neboli tvorba spermií. Podobné je to potom u žen, respektive i u nich funguje úzká spojitost mezi funkcí nadledvinek a funkcí vaječníků," dodává ještě MUDr. Helena Máslová.

Stres podle ní ale ani tak není faktor bezvýhradně rozhodující o neplodnosti. Ta je totiž problémem komplexním a obrovsky složitým.

Oba dva v klidu a pořád nic?!

Představte si pár. Oba věří, že změnou životního stylu konečně změní prokletí a jednou spolu budou mít dítě. Dobře jedí, odpočívají, starají se o své tělo, meditují, vydávají se na kurzy sebepoznání a nepřipouštějí si nic stresujícího. Lékaři přitom vyloučili všechny možné fyzické příčiny jejich neplodnosti. A pořád nic?! Je to možné a bohužel celkem časté.

"V léčbě neplodnosti existuje totiž i tzv. partnerský faktor. U muže dochází k produkci zdravých gamet, u ženy dochází k produkci zdravých gamet, ale když má spermie najít vajíčko a zahnízdit se, jako by ,bloudila', nebyla dostatečně přitahována ženským vajíčkem a nemohla tedy najít cestu. A když už se podaří cestu najít, jako by hostitelský instinkt ženy z páru s nízkou partnerskou přitažlivostí zase nebyl dost silný na to, aby nechal vajíčko uhnízdit. Je to marný boj, který pak končívá tím, že se rozejdou, anebo žena jde a zkusí, jestli by nemohla mít dítě s jiným partnerem mimo manželský vztah. Děje se to. Nicméně děje se to mnohem méně, než tomu bylo v minulosti. Dnes nám toto řešení totiž spolehlivě maří dostupnost testů otcovství," říká k tomu na rovinu MUDr. Helena Máslová.

A tak se takové vztahy nakonec přirozeně rozpadnou a třeba hned vzápětí oba zjistí, že s těmi novými protějšky čekají dítě, aniž by nějak výrazně hnuli brvou. Ani v takových případech tedy není odstranění stresu spolehlivá cesta. Příroda to má s naším rozmnožováním totiž vymyšlené mnohem komplikovaněji.

Stres jako pomocník při IVF Stejně jako plození přály těžké válečné časy, tak prý stres také prospívá při IVF. Nedávno se v Americe totiž objevila teorie, že pokud je žena před menstruací ve stresu, IVF má větší šanci na úspěch. Studie, které by něco takového prokázaly, nicméně neproběhly. Odvolávat se můžeme znovu snad jen na tu smutnou válečnou historii.

Zdroj:
Článek připravil časopis Moje psychologie.
https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/neplodna-ze-stresu-pozor-je-to-jinak-1438.html?kapitola=5499
Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
Děkuji za pochopení.

Setkání s tchyní

17. května 2017 v 6:49 PARTNERSKÉ VZTAHY, INTIMNO

SETKÁNÍ S TCHYNÍ

6 věcí, které bych si přála vědět dřív, než jsem se potkala s tchyní

Nemám příliš v lásce vtipy o tchyních. Jsou to ženy jako my, a navíc tu existuje jistá šance, že i ze mě jednou bude ta, ze které se všem zadaným mužům ježí vlasy hrůzou. Na druhou stranu, myslím si, že by každá holka během dospívání měla dostat manuál. Něco jako "Jak vyjít s tchyní". Pak to totiž bude pro obě dvě strany mnohem jednodušší.

Bez mučení přiznávám, že setkání s tchyní jsem se vždycky vyhýbala jak čert kříži. Měla jsem docela štěstí. Dost dlouho jsem si vystačila s tím "Nemáme vážný vztah, takže se nebudeme seznamovat", "My se s mámou nebavíme" a "Naši bydlí na Moravě a já tam jezdím tak jednou za půl roku". Vždycky jsem ale věděla, že to jednou musí přijít. A moc bych si přála, aby mě tenkrát někdo poučil, na co si dát pozor. Předešla bych nejednomu karambolu a faux pas.

Že to, co říká, nemusí myslet vážně

Káva, to je samozřejmost. Předpokládá se, že tu má v domácnosti každý. "Dáte si něco? Kousek dortu?" ptáte se s nadějí v hlase a už už se hrnete do kuchyně. Pro jistotu máte dvě verze, jednu klasickou a druhou dietní. Kdyby náhodou, že jo. "Ale prosimvás, nedělejte si se mnou starost," odsekne a usrkne si kávy. "A co kdybych k tomu vínu něco nakrájela?" "Ale ne, nemám hlad, já jsem vás nepřišla vyjíst," odpovídá s ústy staženými chutěmi, které se jí v nich začínají sbíhat. Ve chvíli, kdy nabízené jídlo ale přeci jen nakrájíte a položíte na stůl, bude pravděpodobně pryč dříve, než stihnete říct "Mám nejlepší tchyni na světě". Lepší je tedy se neptat a prostě to položit na stůl. Předejdete pak případným diskuzím o tom, jak dobrá hostitelka jste a jestli takto pečujete i toho jejího kluka.

Jaké je její nejoblíbenější víno

V tuto chvíli, kdy už nevíte kudy kam, protože se cítíte jako největší bordelář, co uvaří maximálně polévku z pytlíku, se dost možná myšlenky stočí směrem k vínu. Teď už víte, že nemá smysl se ptát, lepší je rovnou ho nalít. Ale pozor, má to mnoho úskalí! Nejprve si zjistěte, jaké má nejraději. Zda červené, nebo bíle, suché, nebo sladší. A jestli nezastává nějaká pravidla, jako že před sedmou večer se nepije. Až totiž v pět odpoledne vytáhnete se svým vinným lístkem všeho, co máte schované ve skříni, některé obzvláště rýpavé by to mohlo svádět k pochybám o tom, jestli náhodou nejste alkoholik, když máte doma takovou zásobu vína. A nic neuklidní ženu tolik, jako sklenička jejího nejoblíbenějšího vína. Doporučuje deset z deseti žen.

Že nikdy nebude dost dobře uklizeno

Z práce si raději na celé odpoledne vezmete dovolenou, abyste domácnost vysmýčila lépe, než by to zvládla profesionální uklízečka. Ve chvíli, kdy zvoní zvonek u dveří, akorát uklízíte lux a druhou nohou ještě rychle stihnete zakopnout zapomenutou ponožku pod postel. Pořád to není dost dobré. Pokud ta paní, která se s největší pravděpodobností stane vaší tchyní, bude chtít něco najít, tak si to najde. A můžou to být třeba jen nesystematicky uložené knihy v knihovně. Takže příště si půl den dovolené místo na úklid vezměte třeba na kadeřnici. Je jednodušší zachovat si chladnou hlavu s novým účesem. Jsou bitvy, které nemáte šanci vyhrát.

Že jejího syna nezná nikdo tak dobře, jako ona

Můžete se svým partnerem trávit každou volnou chvilku a nehnete se od sebe na více než pár hodin v práci. I tak ale existuje osoba, která ho zná lépe než vy sama. Nemá smysl to rozporovat. Můžete vědět, jak dlouho si přesně čistí zuby a v jakém pořadí si skládá oblečení do skříně (trenýrky nesmí jít nikdy dříve než trička!), ale skutečným mistrem se stanete, až když budete mít vlastního syna. Takže až mu ponese maminka cukřenku, odpusťte si poznámku, že Petr ale nesladí, že přestal asi před pěti lety. Ona prostě ví, že její Péťa vždycky sladil, tak neví, proč by tomu najednou mělo být jinak. Co na tom, že on sám jí na všech návštěvách říká, že cukr nechce.

Že se na chvíli stanete neviditelnou

"Proč jsi nám nic neřekl, že s někým chodíš, dokonce i bydlíš? To abysme si na všechno přišli sami s tátou!" Co na tom, že ten někdo sedí na sedačce vedle ní. A podobných dialogů možná rozvede ještě více. Berte to s nadhledem. Vždyť kolikrát v životě jste si přála být neviditelná, a kolikrát se vám to splnilo? A teď to máte! Nesnažte se na sebe jakkoliv upozorňovat, nemá to smysl. Neviditelný plášť z vás totiž může sejmout zase jen ona. Raději s úsměvem Stepfordské paničky mamince vašeho partnera dolijte skleničku. Nejen vy, ale i ona je z toho setkání nervózní, tak ať to napětí spadne z vás obou.

Že musím mít připravenou odpověď na otázku o rodině

Ostatně, důmyslnou, vtipnou a všeříkající odpověď musíte mít připravenou nejen na setkání s tchyní, ale na setkání v podstatě s kýmkoliv. Protože jakmile vám přehoupne pětadvacet let a máte stálého partnera, jako kdyby najednou nebylo na co čekat a už už vás všichni honí před oltář. "Pamatuješ si Jarku, tu moji kolegyni? Tak její dcera se vdala!", "Hele, co říkáte na to, že bude mít Honza druhé dítě, dobrý, ne?" a podobné věty budou na denním pořádku. Ačkoliv vy sama byste možná nejraději odpověděla, že už i ona se brzy dočká, raději to zahrajte do outu nějakou vtipnou poznámkou. Ideálně se na tom dohodněte předem se svým partnerem, abyste případně jeden druhého neranili necitelnou odpovědí. Vzpomeňte si na Bridget Jonesovou a Marka Darcyho a jeho větu "My o tom zatím neuvažovali...".Zdroj:
http://api.traq.li/story/viewall3/-1/40739337:57909363,58430674,58330624,58291808,58263747,58195412?sig=2b43ed54f6a4b8f1f9c41e96f6a694cf75a5cb5c258476d90708c03473d1125d


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/setkani-s-tchyni
Děkuji za pochopení.Holandsko a tulipánová horečka

16. května 2017 v 16:22 PŘÍRODA, ZVÍŘATA, EKO, ZAHRADA


HOLANDSKO A TULIPÁNOVÁ HOREČKA

Holandsko - země květin

Pokud se řekne "Země květin" nebo "Země tulipánů", je každému hned jasné, že se jedná o Holandsko.

Květiny se zde pěstují ve velkém (pole s tulipánym, hycinty, narcisy nebo liliemi vypadají úžasně). V holandsku se pěstuje 43 % tulipánu z celého světa. Kdo nahlédl do holandské domácnosti, což při absenci záclon není problém, jistě spatřil nádherné kytice řezaných květin i exotické rostliny v květináči. Květiny a okrasné dřeviny zdobí i všechny předzahrádky, dvorky a hojně jsou využívány v městské zeleni. Na jaře vykukují hlavičky narcisů a tulipánů i z příkopů kolem silnic. Bezpočet nových odrůd květin pochází právě z Holandska a holandští floristé udávají tón květinové módě.

Keukenhof

Tento květinový park je proslulý po celém světě a láká mnoho turistů. Leží nedaleko nizozemského města Lisse, asi 30 km JZ od Amsterdamu, uprostřed květinových polí. Každoročně na jaře rozkvétá na rozloze 32 ha miliony květů okrasných cibulovin. Kromě bohatých venkovních výsadeb mohou návštěvníci obdivovat křehkou krásu květů také v několika pavilonech. Základem jsou tradiční tulipány, ale také narcisy a hyacinty. Bohatě jsou zastoupeny i další druhy včetně drobných cibulovin. Květiny jsou po celou dobu podle potřeby obměňovány a dosazovány. Rané druhy celé štáby zahradníků nahrazují pozdnějšími. Jedinečnou jarní přehlídku většinou uzavírají lilie. Výborným pozadím pro rozkvetlé partie jsou letité stromy a kvetoucí keře.

Další květinové atrakce

Každoročně mnozí turisté navštíví největší květinovou burzu v Aalsmeeru. Tento kolos se rozkládá na ploše 15000 m2, je zde pět aukčních síní a denně jí projde na 15 milionů květin. Drobní pěstitelé však nakoupí své oblíbené květiny v mnoha dobře vybavených obchodech a na trzích. Ten nejznámější se koná každý všední den na Singlu v Amsterdamu. Z cibulovin pěstovaných na poli je třeba včas odstranit květy, aby dobře narostly jejich cibule. Miliony odstřihaných květů Holanďané skvěle zužitkují při velkolepých květinových korzech, které jsou opravdovým svátkem květin. Hlavní korzo se tradičně koná v dubnu. Průvod jde vždy z Noordwijku do Haarlemu.

Více zde:
http://holandsko.webnode.cz/zeme-tulipanu-a-kvetin/Tulipánová horečka

Tulipánová horečka je název pro jednu z nejstarších spekulativních bublin, která proběhla v Nizozemsku letech 1634-1637.

Počátky

Tulipány se do Holandska dostaly z Turecka roku 1593 zásluhou správce botanické zahrady v Leidenu. Na jaře 1594 se zde podařilo vypěstovat první rostlinu, ovšem zpočátku o ně nebyl valný zájem. To se změnilo na počátku 17. století, kdy docházelo ke křížení jednotlivých barevných forem tulipánů. Brzy poté získali jejich pěstitelé vážnost. Jelikož začal být o ně velký zájem a tulipánových cibulí bylo jen omezené množství, začala růst jejich cena. Na začátku vycházela cena jedné cibule na 1 gulden, ovšem již krátce poté vyletěla na 1 000 i více guldenů. Na ochranu obchodníků byl navíc přijat tulipánový zákon, na základě kterého hrozilo za poškození cibulí vězení. Také se konaly dražby cibulí a na tulipány se začínali specializovat i notáři. Navíc se s tulipány začínalo obchodovat i na burzách. Docházelo k uzavírání kontraktů na nákup určitého množství cibulí za stanovenou cenu po uplynutí 3, 6 či 9 měsíců. Během několika měsíců se tak mohl vstupní kapitál zvýšit až 50krát.

Vrchol

Svého vrcholu dosáhla Tulipánová horečka v letech 1636-1637. V této době se lidé nezdráhali pro nákup tulipánových cibulí prodat svůj dům, dvorec či statek. Zvyšovala se také cena cibulí. Pokud v roce 1624 stála jedna cibule vzácného druhu "Semper Augustus" 1 200 guldenů, v roce 1625 to bylo už 3 000 guldenů a v roce 1636 dokonce 4 600 guldenů, povoz a dvě klisny i s postrojem. Cibule velmi vzácného druhu "Místokrál" pak stála 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krávy, 4 sudy piva, 1 000 liber másla a několik beček sýra. V roce 1637 se dokonce objevil případ výměny pivovaru v Utrechtu (hodnota 30 000 guldenů) za 3 kusy vzácných cibulí. Je zajímavé, že ve stejné době se dal měšťanský dům v Amsterodamu koupit přibližně za 10 000 guldenů. Právě v této době převýšila nabídka poptávku a ceny tulipánových cibulí začaly prudce klesat.

Krize

Po zlomu v roce 1637 se lidé dostali do ekonomických problémů. Mnoho obchodníků zbankrotovalo nebo se dostalo do konkursu. Do velkých potíží se dostalo celé nizozemské hospodářství. Jednou z obětí krize se stal také malíř Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669). Ten jednak prodělal na tulipánech, ale na odbyt nešla ani jeho díla. Malíř tak byl donucen vyhlásit úpadek a v roce 1657 musel svůj dům prodat v dražbě. Přesto se objevila řada lidí, kteří šli proti davu a své zisky včas lépe investovali. Jejich výnosy pak přesahovaly i 1 000%, zatímco ztráty těch, kteří pokračovali, dosahovaly i 90%.

Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tulip%C3%A1nov%C3%A1_hore%C4%8Dka


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/
holandsko-a-tulipanova-horecka
Děkuji za pochopení.

Korálový útes při ústí Amazonky

16. května 2017 v 16:00 PŘÍRODA, ZVÍŘATA, EKO, ZAHRADA

KORÁLOVÝ ÚTES PŘI ÚSTÍ AMAZONKY
ČLÁNEK:

Vědci objevili obrovský korálový útes při ústí Amazonky

Brasília - Obrovitý korálový útes objevili vědci pod bahnitou vodou nedaleko ústí řeky Amazonky. Ekosystém s různými druhy korálů, mořských hub a korálových ryb má rozlohu zhruba 9300 kilometrů čtverečních a sahá od Francouzské Guyany po spolkový stát Maranhao na severovýchodě Brazílie. Objev kromě vědců a vlád překvapil také ropné společnosti, které již v oblasti zahájily ropný průzkum, napsal britský list Guardian.

xperti existenci korálového útesu ve vodách při ústí Amazonky nepředpokládali. Mnoho největších řek světa totiž v systémech útesů způsobuje velké prolákliny a žádní koráli zde nežijí. Korálům se nadto daří v čisté, slané vodě s dostatkem slunečního svitu. Rovníkové vody nedaleko ústí Amazonky však patří k nejvíce bahnitým na světě. Veletok unáší velké množství usazenin i tisíce kilometrů po proudu a vyplavuje je stovky kilometrů do moře.

Útesu, který je zhruba 965 kilometrů dlouhý a nejvýše 120 metrů hluboký, se pod vrstvou sladké vody z Amazonky podle všeho daří existovat. Podle studie otištěné v pátek v časopise Science Advances je ve srovnání s ostatními útesy relativně "chudý". I tak zde však experti našli 60 druhů hub, 73 druhů ryb, hvězdice, langusty a další formy života.

Objevily se však zmínky, že útes se nachází ve vážném nebezpečí. Brazilská vláda podle médií prodala část oblasti při ústí Amazonky na ropný průzkum a následnou těžbu. Celkem prý jde o 80 bloků, přičemž ve čtvrtině z nich se už rozběhla těžba. Má se za to, že některé bloky se nacházejí při horním okraji útesu.

"Takto rozsáhlé průmyslové aktivity představují velký problém pro životní prostředí," uvedli autoři studie.
Zdroj:
http://www.denik.cz/ze_sveta/vedci-objevili-obrovsky-koralovy-utes-pri-usti-amazonky-20160424.html


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/
koralovy-utes-pri-usti-amazonky
Děkuji za pochopení.Dračí strom v zahradě

16. května 2017 v 12:42 PŘÍRODA, ZVÍŘATA, EKO, ZAHRADA

DRAČÍ STROM V ZAHRADĚ

ČLÁNEK:

Dracaena - dračí strom ve vaší zahradě

Dračí strom (Dracaena draco, dračinec), renesanční všelék a především strom, který je opředený tajemstvím. Údajně měly mít vývary z kůry a jehličí Dracaeny příznivý účinek na rány, zlomené údy i srdce, na játra i na potenci. A ještě aby ne, když tento strom vznikl z kapky dračí krve.

elký, mohutný kmen s prazvláštní korunou, kterou tvoří svalovité větve. I tak by se tento sukulent dal popsat. Navzdory svému důstojnému vzrůstu i jménu, je vhodný i pro pěstitele začátečníky. Dračí strom je původem z dalekých Kanárských ostrovů a je velmi odolný proti suchému podnebí. Pověst o drakovi, jehož v souboji zranil slon, který připlul po řece aby se s ním utkal se traduje hlavně proto, že pakliže stromový sukulent poraníte (například pilou) začne z kmene či větve namísto obvyklé, čiré nebo zažloutlé pryskyřice vytékat "smůla" karmínová. Právě díky léčebným účinkům rudé pryskyřice byla tato zázračná míza v minulosti důležitým vývozním artiklem.

Dračí strom přezimuje již v teplotách 10 - 15 stupňů, jeho kmen je nevětvený a až po prvním kvetení je možné očekávat rozvětvení propletených, silných větví (obvykle to bývá tehdy, doroste-li strom zhruba do výšky 1,60 m). Dále se sukulentní gigant rozvětvuje po celý životní růst v prodlevách 10-15 let. Postupně mohutnící větvoví stromu se pomalu, ale jistě obaluje bohatými, stálezelenými listy, připomínajícími svým vzhledem mohutné jehlice. Listy mají kožovitou strukturu a tvarově jsou obvykle připodobňovány k tenkým mečíkům, dlouhým zhruba 60 cm.

Kromě stálezeleného olistění Dračí strom rovněž kvete a plodí. Květy mají bílou barvu a u svého kořene jsou nazelenalé. Mají hroznovité členění - po opylení se květy Dracaeny mění v zářivě oranžové, bobulovité plody. Navzdory snadnému a nenáročnému pěstění a dokonalému, ba dokonce exotickému vzhledu není Dracaena příliš oblíbeným sukulentem, a to díky době svého růstu a zakořenění semenáčů. Kromě zbytkových populací na španělských Kanárských ostrovech dračinec najdeme také v přírodě Madeiry, Kapverdských ostrovů a na Azorech.

Této odrůdě "dračího sukulentu" je s největší pravděpodobností už něco přes 6000 let. První zápisy, popisující tuto rostlinu pořídil botanik Alexander von Humboldt, ale odborně se stáří dračince posoudit nedá. Během růstu se v kmeni netvoří letokruhy. Údaje, které tehdy Alexander von Humboldt zaznamenal byly konkrétně míry dračince, který objevil - míry činily: obvod kmenu 24 m, průměr 7,6 metru a výšku 67 metrů. V deštných pralesích, kde můžeme odrůdy dračince nalézt se však objevují i jedinci o výšce 127 m. Domorodci v Peru používají rudou mízu z dračince jako lék na úplavici, střevní a zažívací potíže, ale i při vaginálních koupelích před porodem, latex totiž účinkuje antisepticky.

Pěstování

Těžko snáší průvan, jinak je ale sukulent odolný. Pakliže vám rostlina v balu zakoření, zalévejte dvakrát týdně větším množstvím vody, občas dračinec osvěží i porosení rozprašovačem. Dospělé kusy někdy vykvétají během letních měsíců. Na jejich stonku se objeví drobné, bílé kvítky hvězdicovitého tvaru. Dračincům vyhovuje takřka jakékoliv umístění, rostlina by ale neměla být na přímém slunci. Ideální je pro dračinec místo v polostínu. Vyhovuje mu hlinitá i rašelinná půda. U dračince, jak už bylo řečeno, počítejte s pomalým růstem, není potřeba ho přesazovat dřív jak za dva nebo tři roky. Přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy, které neobsahují vápno, a to sice v období od března do září.

Nebezpečné choroby a škůdci, hnědnutí listů

Jasnou příčinou je suchý vzduch, který dračinec rozhodně nepotřebuje, naopak mu svědčí vlhkost, které se dá docílit pomocí rosení rozprašovačem. Další příčinou může být také chladný průvan. Pokud zaznamenáte na listech sukulentu je hnědé skvrny pak vězte, že je nutno zapracovat na intenzivnější zálivce, váš strom totiž trpí žízní.

Spodní listoví je zažloutlé. Pakliže zaznamenáte, že proces zažloutnutí spodního listoví dračince postupuje pomalu, je zřejmé, že jde o přirozený proces stárnutí listů a proto je dobré tyto kousky jednoduše odstřihnout a stromu tak ulehčit. Listy mají omezenou životnost pouze na 2 roky, a poté odumírají.

Účinky Sangre de Drago (Dračí krve)

Latexová míza je sbírána za úsvitu poraněním stromu. Jelikož mízu strom vylučuje na svoji obranu a k hojení, je jasné k čemu byla brzy po objevení domorodci užívána zevně i vnitřně. Používá se především k léčbě různých druhů poranění (potíráním na postižené místo) a při poruchách činnosti vnitřních orgánů - žaludek, střeva. Dračí krev má i analgetický účinnek, tzn. místo po zasypání přestává pálit - bolet. Dále také posiluje imunitní systém, zastavuje krvácení, obecně urychluje hojení. Kromě toho má látka také znatelně blahodárné účinky při potížích z hemeroidy, jako obklad na zlomeniny, při léčbě vředů, ale i koliky. Odvar z "dračí krve", tedy rudé mízy je nenahraditelný jako výplach dutiny ústní, neboť zabraňuje paradentóze a pomáhá při zánětech dásní. Dokonce se v poslední době hovoří i o tom, že by rudá pryskyřice měla působit i jako prevence vzniku rakoviny, bercových vředů a cukrovky.Zdroj:
http://www.magazinzahrada.cz/stromy-a-kere/dracaena-draci-strom-ve-vasi-zahrade.html


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/draci-strom-v-zahrade
Děkuji za pochopení.
Průjezdné stromy

16. května 2017 v 12:18 PŘÍRODA, ZVÍŘATA, EKO, ZAHRADA

PRŮJEZDNÉ STROMY
ČLÁNEK:

Průjezdné stromy v kalifornských národních parcích

V kalifornských národních parcích je k vidění spousta zajímavostí. Například "stromové tunely". Severní Kalifornie je mj. známa tím, že v ní rostou obří sekvoje - stromy, které mohou dosáhnout neobyčejné výšky (přes 90 metrů) i věku (více než 3000 let). V průběhu času se jejich kmeny staly natolik širokými, že místní obyvatelé se rozhodli vydlabat do některých z nich tunely.

Přestože na první pohled jde o značně drastický zásah do integrity stromu, v mnoha případech neměl žádné negativní důsledky - inkriminované sekvoje i nadále normálně prosperovaly.

Úplně první takový "stromový tunel" byl vytvořen v roce 1875 a to v oblasti Tuolumne Grove (Yosemitský národní park). Netřeba asi dodávat, že se tak stalo za účelem podpory turismu. Podle Amusing Planet byli návštěvníci dokonce ochotní platit za to, aby pod ním mohli projít...

Dnes už je vyřezávaní otvorů do sekvojí zakázáno, nicméně na pár dochovaných exemplářů - jakýchsi reliktů doby, kdy se ochraně přírody rozhodně nevěnovala taková pozornost jako dnes - stále ještě lze narazit.Zdroj:
http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=2849


Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/prujezdne-stromy
Děkuji za pochopení.

Zábavné testování - Jaký je váš psychologický věk

16. května 2017 v 7:57 HOROSKOPY, TESTY, ZÁBAVA

ZÁBAVNÉ TESTOVÁNÍ - JAKÝ JE VÁŠ PSYCHOLOGICKÝ VĚKVýsledek mého testu:

Your psychological age is 39, and your spirit flower is mimosa. You are a romantic idealist; you believe that love is deliverance; and you are always on the lookout for soul-mates. Your motto is: "We accept the love we think we deserve."

Překlad z překladače:
https://translate.google.cz/

Váš psychologický věk je 39 let, a váš duch je květina mimóza. Jste romantická, idealistická. Domníváte se, že láska je vysvobození, vaši kamarádi jsou (proto) vždy na pozoru... Vaše motto je: "Domnívám se, že si lásku zasloužím."Mimóza

Zdroj:
https://www.apost.com/cs/blog/tcsto-test-odhali-vas-opravdovy-psychologicky-vek/648/Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/jaky-je-vas-psychologicky-vek
Děkuji za pochopení.

Stromy nás uzdravují

15. května 2017 v 23:26 PŘÍRODA, ZVÍŘATA, EKO, ZAHRADA

STROMY NÁS UZDRAVUJÍ
ČLÁNEK:

Zázračné stromy: Které uzdraví tělo, vyléčí zlomené srdce a dodají energii?

Už od nepaměti se ví, že bylinky i stromy v sobě skrývají magickou moc. Bylinkami léčíme hlavně tělo, stromy jsou zase zdrojem léčivé energie. Se kterými bychom se měli objímat nejčastěji?


1/16.
Jak získat energii ze stromů?Stačí přiložit ruce na kůru stromů a okamžitě nám bude líp. A jak na to? Léčitelka Věra Ovečková říká: "Postavte se čelem ke stromu tak, abyste nebyli nikým rušeni. Levou dlaň položte na kmen nahoru a opřete se o strom, pravou dlaň opřete o kmen dole, zavřete oči a vnímejte jen energii proudící vašimi dlaněmi. Vydržte asi 3 minuty, pak se otočte zády ke stromu, obě ruce nechte dole a opět je otočte dlaněmi ke stromu, znova zavřete oči a vnímejte proud energie. Pokud cítíte neklid, nadechněte se a s výdechem pošlete přebytek energie do země."


A jakých 15 stromů má nejsilnější léčebnou energii?


2/16. - BorovicePosiluje duševní rovnováhu, přináší štěstí a nazývá se "matkou moudrosti". Blahodárně působí při kašli, rýmě a dýchacích potížích.


3/16. - BřízaZažehnává chmury, povzbuzuje dobrou náladu, dodává optimismus - proto se hodí pro melancholiky. Je stromem světla a štěstí.

4/16. - BukPomáhá při bolestech hlavy a migrénách, podporuje schopnost soustředění, vylepšuje náladu a dodává elán do života.


5/16. - Černý bezMá velmi silné vyzařování, je spojen s Matkou Zemí, často roste v blízkosti domů, protože má moc chránit je před negativními energiemi. Působí blahodárně na mnoho orgánů, například játra, slezinu, působí mírně močopudně a má omlazující účinky.

6/16. - DubJe symbolem síly, dlouhověkosti, ochrany. Pomáhá nám, abychom byli sami sebou, abychom se dokázali postavit na vlastní nohy a přestali se bát. Je stromem zdraví a síly, podporuje přímo myšlení.


7/16. - JasanPodporuje sílu vůle, působí proti depresím a chmurám, dává sílu překonat starosti, aktivuje sílu podvědomí.


8/16. - JavorTiší emoce, zklidňuje, léčí nespavost, je stromem hledání víry a duchovní pravdy.


9/16. - JabloňSymbol moudrosti, lásky, poznání dobra a zla, dokonalosti. Stimuluje harmonii a vnitřní očištění, posiluje nervovou soustavu i srdce.

10/16. - KaštanDodává klid, pohodu a vyrovnanost, povzbuzuje schopnost ovlivňovat další lidi, příznivě působí na vlasy.


11/16. - LípaStimuluje srdeční činnost, posiluje horní cesty dýchací, žaludek a střeva. Podporuje pohyblivost a pružnost těla, má omlazující účinky. Je stromem lásky, symbolizuje něžnost a jemnost, zvyšuje citlivost na vyšší duchovní úrovně.


12/16. - LískaChrání před negativními energiemi, je stromem mystiků a mágů, znalci s ní umí nalézat poklady i prameny vody.


13/16. - SmrkPomáhá při bolestech zad, páteře, posiluje nervovou soustavu, dodává pocit síly a stability.


14/16. - ŠkumpaJejí energie se hodí pro lidi psychicky oslabené, týrané, ponižované - předává jim vůli, sílu a chuť žít.


15/16. - VrbaPůsobí příznivě na zažívací ústrojí, zejména tlusté střevo. Vrba je bezbřehá láska, tolerantní, osvobozující, moudrá i inspirující, pomáhá odpouštět, ochraňuje před zlými vlivy a dává naději a víru.


16/16. - TřešeňMá nejsilnější energii v době květu, působí příznivě na pohlavní orgány a proti únavě, má omlazující účinky na obličej.

Zdroj:
http://horoskopy.blesk.cz/clanek/nove-horoskopy-astroclanky/407862/zazracne-stromy-ktere-uzdravi-telo-vyleci-zlomene-srdce-a-dodaji-energii.html?utm_source=horoskopy.blesk.cz&utm_medium=copy

Článek je možné šířit v nezkrácené, neupravené podobě všude,
vyjma sociální sítě Facebook. Na Facebooku článek nesmí být
kopírován, sdílen či jiným způsobem šířen.
Na Facebook lze sdělit pouze název článku a aktivní link k tomuto článku,
který je uveden níže.
Text i obrázky je možno použít pro nekomerční účely,
pokud bude připojena celá poznámka i s aktivním odkazem:
http://vsehochut-sveta-generator.blog.cz/1705/stromy-nas-uzdravuji
Děkuji za pochopení.